Our Team

Gallifrey One Conventions is a non-profit organization — a subsidiary of the Institute for Specialized Literature (ISL), Inc. – made up entirely of volunteers.

The Gallifrey One Board of Directors, denoted here in blue, is responsible for setting convention policy and organization, and supervises our yearly convention staff.  Our Department Heads are listed in boldface, and staff listed in normal type.

Chairman: Robbie Bourget
Chairman’s Aide: Sherri Benoun
Program Director & Public Relations / Vice-Chairman: Shaun Lyon
Facilities Director / Vice-Chairman: Joyce Lloyd
Associate Hotel Liaison: Kim Marks Brown
Director of Operations: Dan Sandifer
Floor Operations Supervisor: Bert Boden
Evening Events Director: Cathy Beckstead
Treasurer & ISL Executive Secretary: Elayne Pelz
Daytime Program Operations: Scott Busman
Staff: Christopher Hanafi, Ingrid Oliansky, Julie Stein, Kenneth Juarez, Michael John Simpson, Samantha Warner
Stage Manager: Suze Campagna
Staff: Alyson Schultz, Heatherlynn Nichols Gonzalez
Technical Operations: Charlie Hoff, Scott Beckstead & Chuck Shimada
Staff: Dean Johnson, Eric R. Umali, Jacquie Adorni, John Maizels, Jolyn Johnson, Jon Ross, Kari Swanson, Marcie Hansen, Mike Donahue, Patricia Miller, Robert G. Smith, Angie Zamora
Member Services: Alec Orrock
Staff: Pam Buck, Caitlin Doolittle, Niki LaTeer
Guest Relations: Steffnee Sandifer
Guest Liaisons: Andrea Harrell, Barnaby Edwards, Dani Shriver-Simpson, Heather Fellows, Jeff Elston, Jennifer Fletcher, Kevin Carbonneau, Mark Oliver, Ruth Ann Stern, Sue Lemon, Trey Korte, Matt Evenden, Paul Condon
Autograph Attendants: Bill Watson, Chuck Dietz, EJ Hyncik, Julie Hyncik
Registration: Elayne Pelz
Staff: Joan Steward, Fatenah Issa, Kathryn Sullivan, Wendy Murphy, Alannah Ford, Beverly Isherwood, Lin Daniel, Eryn Hildebrand, Janelle Van Hook, Michelle Pincus, Paige Wille
UNIT/ConOps: Lee Almodovar
Team Leaders: John Harold, Valentina Owens, Adam Bruno, Eric Owens, Kenneth Dodds, Shannah Linker
Staff: Danielle Adams, Christine Amarantus, Sean Boundy, CJ Carmichael, Kelsey Devries, Kevin Fennel, Brenda Fortin, Jacob Fortin, Regina Franchi, David Glazer, Lyle Glazer, Victoria Gould, Amy Heintz, Allesy Henze, James Jones, Ali Kaufman, Zach Lockhart, Tyler Mazzeo, George Megyei, Rachael Murphy, Katie Noice, Megan Noice, Sam Park, Theresita Perez, Christina Perwich, Robin Portune, Justine K Reynolds, Misty Rivera, Jonathan Rosas, Kendra Rysan, Scott Simpson, Daniel Stack, Shawn Sulma, Kristen Suszek, Quinn Travis, Theodore Tuyo, Chris Vandergriff, Concetta Verna, Michael Weinstein, Megan Wheeldon
Green Room: Genny Dazzo
Staff: Jane Kenealy, Tony Kenealy, Sandy Cohen
Art Show: Charles Matheny
Staff: Carla Schiller, Jeffrey Roberts, Katherine Seddon, Mary Jane Jewell, Zalman Serebryanski, Michelle Pincus, Elayne Pelz
Video Programming: Erik Engman
Logistics: Rob Powell
Staff: Albert Sheean, Chris Sawyer, Keri Palmetto, Henry Sierra
Sales to Members: Tony Benoun
Staff: Kris Bauer, Lynne Martins
Gaming Suite: Heide Nichols
Hospitality Suites: Karl Lembke & Eylat Poliner
Staff: Sundance Bekinnie, Samantha Davis, Leon Diamond, Kevin Dodds, James Foster, Susan Fox, Sasha Fraytet, Dana Ginsberg, Marie Parsons, Jack Plummer, Crys Pretzman, Shane Richard, Kim Rose, Roger Rose, HanaLena Schwartz, Eris Young
Kaffeeklatsches: Anne Macko
Staff: Ed Comstock, Jennifer MacDonald-Comstock, Kelly Maguire
Masquerade: Jennifer Adams Kelley
Staff: Clare Moseley, Jan Fennick
Disabled Services: Marcia Minsky
Staff: Joe Zeff, Greg Barrett
Special Projects: Alan Hale & Tony Benoun
Staff: Korina Johnson, Kris Bauer
Charity Auction: Ed Hooper & Robbie Bourget
Auction Donations Room: C. Anita Nunez, Aldo Sarellano, Amy Tariq, Liz Carlie, Kristen Roach
Auction Event: Chad Jones, Sherri Benoun, Ed Green
Cosplay Hall: Bob Mitsch
Costume Repair Station: Melissa DeMello
Staff: Bruce Rowan, Chauntel Carmen, Colleen Crosby, Nikki Costa, Rebecca Rowan, Shawn Crosby, Victoria Shapero
Casino Night Party: Salina Conlan
Staff: Aiden McFarland, Alix Yu, Amy Dienhart, Caitlin Kagawa, Harrison Web, Jessica Montague, Katie Cullen, Renee Calvert, Alyssa King, Jessica Watson
Children’s Programming Room: Alison Stern
Staff: Allison Meyer, Janelle Dominguez, Lucy Stern, Michael Siladi, Christine Cass
Karaoke: Korinne Wilkening
Staff: Patrick Beckstead, Cathy Beckstead